درمان چاقی

» درمان چاقی

پیشگیری از چاقی از اهمیت بسیاری برخوردار است. پیشگیری از چاقی باید از کودکی شروع شود. چاقی که در کودکان و نوجوانان رخ می دهد زمینه چاقی بزرگسالی را فراهم می کند. بنابراین باید از خانواده ، مدرسه و محیط پیرامون تغذیه مناسب و متعادل و فعالیتهای بدنی آگاه شوید. درمان چاقی یک فرایند اجباری ، طولانی و مداوم است که نیاز به عزم و مشارکت مؤثر فرد دارد. این واقعیت که عوامل زیادی در علت چاقی مؤثر است ، پیشگیری و درمان این بیماری را بسیار دشوار و پیچیده جلوه می دهد. به همین دلیل ، تیمی از پزشکان ، متخصصان رژیم ، روانشناسان و فیزیوتراپیست ها در درمان چاقی لازم است.


هدف از درمان چاقی کاهش خطر عوارض ناشی از چاقی و مرگ و میر ، به دست آوردن عادات غذایی مناسب و متعادل و افزایش کیفیت زندگی با هدف کاهش وزن واقعی بدن است. کاهش 10 درصدی وزن بدن طی یک دوره 6 ماهه ، مزایای مهمی در پیشگیری از مشکلات سلامتی ناشی از چاقی است.

روش های مورد استفاده در درمان چاقی در 5 گروه قرار می گیرند. این روش ها عبارتند از:


رژیم درمانی (رژیم غذایی)


تغذیه درمانی پزشکی نقش اساسی در درمان چاقی دارد.


لازم به ذکر است که تغذیه پزشکی (رژیم غذایی) درمانی مختص فرد است. اهداف تعیین شده در ابتدا ممکن است وزن ایده آل فرد یا کمی بیش از وزن ایده آل باشد.

رژیم های لاغری مورد استفاده باید مطابق با اصول تغذیه ای مناسب و متعادل باشند. هدف این است که عادات غذایی مناسب را در اختیار فرد قرار دهیم تا این عادت را حفظ کند.

وقتی وزن بدن به حد مطابق رنگ برسد ، باید دوباره از افزایش وزن جلوگیری شود و وزن از دست رفته حفظ شود.


ورزش درمانی


اگرچه تأثیر ورزش درمانی بر کاهش وزن هنوز بحث برانگیز است ، اما به طور قطع پذیرفته می شود که فعالیت بدنی باعث کاهش بافت چربی در ناحیه شکم می شود و از کاهش حجم عضلانی که هنگام رژیم گرفتن مشاهده می شود جلوگیری می کند. با ورزش درمانی می توان از افزایش وزن افرادی که حمایت از درمان تغذیه پزشکی را دارند جلوگیری کرد.


توصیه می شود بزرگسالان روزانه به طور متوسط ​​30 دقیقه ورزش کنند. هدف این است که هر روز در افراد چاق فعال بدنی باشد.


اصول اساسی ورزش درمانی به شرح زیر است:


نوع تمرین؛ پیاده روی ، افزایش فعالیت های زندگی روزمره ، تمرینات مقاومتی

فرکانس ورزش؛ هر روز یا حداقل 5 روز در هفته

مدت زمان ؛ 40-60 دقیقه / یک بار در روز ، 20-30 دقیقه / 2 بار در روز

برنامه ورزش پیشنهادی باید فردی ، سرگرم کننده ، عملی و با عادات زندگی روزمره فرد سازگار باشد.


 درمان تغییر رفتار


تغییر رفتار، درمانی است که هدف آن تغییر یا کاهش رفتارهای منفی مربوط به غذا خوردن و فعالیت بدنی است که باعث کاهش وزن اضافی می شود.


درمان دارویی


داروهای مورد استفاده در درمان چاقی برای افرادی که وزن بیش از حد خفیف و متوسط ​​دارند ، مناسب نیستند. از اهمیت زیادی برخوردار است که داروهای مورد استفاده از نظر بهداشتی قابل اعتماد هستند ، تأثیر مناسبی در خصوص علت ایجاد چاقی دارند ، در کوتاه مدت و طولانی مدت اثرات جانبی قابل توجهی ندارند و اعتیاد آور نیستند و از چنین داروهایی باید در توصیه و کنترل پزشک استفاده شود.


درمان جراحی


رویکرد جراحی اساساً به دو دسته تقسیم می شود. در جراحی های چاقی هدف این است که جذب مواد مغذی در دستگاه گوارش کاهش یابد. برای این منظور از گاستروپلاستی ، باندهای معده ، بادکنک معده و غیره استفاده می شود. هدف از جراحی بازسازی و از بین بردن بافتهای چربی موجود در نقاط مختلف بدن است. 


ترجمه از مهناز خلج زاده مجله ارم بلاگ

منبع ترجمه سایت : hsgm.saglik.gov.tr

تگ ها :   درمان چاقی
آخرین مطالب این وبلاگBuy website Traffic
Buy Website Traffic Cheap