زخم معده

» زخم معده

زخم معده و هلیکوباکتر پیلوری


باکتری هلیکوباکتر پیلوری در بیش از 90٪ موارد زخم معده یافت می شود.این باکتری از طریق غذا و آب آلوده قابل انتقال است. ادامه

 

زخم معده نوعی ضایعه است که بر مخاط دستگاه گوارش تأثیر می گذارد. اگرچه میزان بروز این زخم در حال کاهش است ، اما هنوز بخش بزرگی از جمعیت را تحت تأثیر قرار می دهد.

 

بیش از 90٪ موارد زخم معده شامل وجود هلیوباکتر پیلوری است. این نوعی باکتری است که باعث ایجاد عفونت در معده می شود.

 

تقریباً دو سوم جمعیت جهان دارای این باکتری ها هستند و این باکتری ها می توانند توسط مواد غذایی و آب آلوده منتشر شوند.

 

علل زخم معده

 

عدم تعادل بین عوامل تهاجمی و دفاعی مخاط دستگاه گوارش ، باعث ایجاد بیشتر زخم ها می شود. این عدم تعادل پس از عفونت هلیکوباکتر پیلوری یا مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی دیده می شود.

 

در موارد زخم معده با هلیکوباکتر پیلوری ، از بین بردن باکتری ها عود بیماری را کاهش می دهد. با این حال ، فقط 10 تا 20 درصد از افراد آلوده به هلیکوباکتر پیلوری به زخم معده مبتلا می شوند.

  

وقتی نوبت به مصرف مزمن داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی می رسد ، 50٪ این افراد ضایعات سطحی معده دارند. علاوه بر این ، زخم در این موارد معمولاً بدون علامت است.

 

عوامل خطر زخم گوارشی عبارتند از:

 

سابقه زخم معده

سن (بالای 60 سال)

استفاده از داروهای ضد انعقاد یا کورتیکواستروئیدها

استفاده از دوزهای بالای داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی

عفونت با هلیکوباکتر پیلوری

 

هیچ مطالعه ای نشان نمی دهد که سیگار کشیدن ، استرس یا رژیم غذایی عواملی هستند که باعث ایجاد زخم معده می شوند. با این حال ، به نظر می رسد سیگار کشیدن بر بهبود زخم معده تأثیر منفی می گذارد.

 

علائم و تشخیص زخم معده


بیشتر افراد مبتلا به زخم علائم سوء هاضمه را نشان می دهند. بنابراین ، هنگامی که بیماران علائم سوء هاضمه را نشان می دهند ، پزشکان به زخم شک می کنند. علائم شامل درد اپی گاستریک است که با خوردن غذا یا داروهای ضد اسید معده کاهش می یابد.

 

اطلاعات در مورد شیوه زندگی ، دارو و سابقه شخصی زخم یا عفونت هلیکوباکتر پیلوری برای تشخیص مهم است.

 

در بعضی از افراد ، زخم و بیماری ریفلاکس معده می توانند همزمان وجود داشته باشند و تشخیص را دشوار کنند. با این حال ، حساس ترین و اختصاصی ترین آزمایش برای تأیید وجود زخم ، آندوسکوپی است.

 

درمان زخم معده


هدف از درمان تسکین علائم ، التیام زخم و جلوگیری از عوارض آن است. همچنین ، بهتر است برخی از اقدامات بهداشتی در رژیم غذایی مانند موارد زیر را دنبال کنید:

 

از مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی ها خودداری کنید.


چیزهایی که باعث علائم می شود را نخورید و ننوشید.


سیگار نکشید ، زیرا تنباکو بهبود زخم را به تأخیر می اندازد و عود را افزایش می دهد.


استفاده از مهار کننده های پمپ پروتون که داروهایی هستند که در حال حاضر بالاترین میزان ترمیم مخاط را دارند. با این حال ، فقط در صورت توصیه پزشک باید آنها را مصرف کنید.


این داروها باید قبل از غذا مصرف شوند. همچنین داروهای مهار کننده پمپ پروتون برای دستیابی به حداکثر اثر به 3 تا 5 روز زمان نیاز دارند.

 

مدت زمان درمان زخم معده به محل زخم معده بستگی دارد. در زخم های اثنی عشر 4 هفته و در زخم معده بین 6 تا 8 هفته ادامه دارد.

 

ریشه کنی هلیکوباکتر پیلوری

 

تخریب باکتری باعث بهبود زخم می شود. علاوه بر این ، عوارض زخم طولانی مدت کاهش می یابد.

 

اولین گزینه درمان ریشه کنی، شامل استفاده حداقل 10 روز از مهار کننده های پمپ پروتون و تجویز آنتی بیوتیک ها (به ویژه کلاریترومایسین ، آموکسی سیلین و مترونیدازول) است.

 

مهار کننده های پمپ پروتون ، کلاریترومایسین و مترونیدازول به عنوان اولین انتخاب در بیماران با آلرژی به پنی سیلین به مدت حداقل 10 روز استفاده می شود.


ارم بلاگ


آخرین مطالب این وبلاگروانشناس ایرانی در لندنمینو ایرانی،روانشناس و مشاور ایرانی مقیم انگلستان-لندن
ساخت وبلاگ حرفه ایساخت وبلاگ حرفه ای رایگان
وگان - گیاه خواریبرنامه غذایی وگان ، گیاه خواری و خام گیاه خواری
آموزش آشپزی سبزینهطرز تهیه و دستور پخت جدیدترین غذاهای ایرانی و خارجی