بیماری مزمن کلیه

» بیماری مزمن کلیه

مدیریت بیماری مزمن کلیه


تا زمانی که بیماری خیلی پیشرفت نکند ، بسیاری از افراد علائم بیماری مزمن کلیه را نشان نمی دهند. راهی که می توانید بفهمید به بیماری کلیوی مبتلا هستید آزمایش خون و ادرار است.


بیماری مزمن کلیه شامل تخریب تدریجی و برگشت ناپذیر عملکرد کلیه است. در نتیجه ، کلیه ها به آرامی توانایی خود را برای از بین بردن بدن سموم و کنترل حجم آب بدن از دست می دهند.

 

در بیشتر موارد ، بیماری مزمن کلیه در مدت زمان متغیری ایجاد می شود. بنابراین ممکن است سالها طول بکشد تا بیماران از زمان تشخیص اولیه به مرحله مزمن برسند.

 

کلیه ها به محض از دست دادن عملکرد خود ، تولید تعدادی هورمون را متوقف می کنند. این هورمون ها به تنظیم فشار خون و تحریک تولید گلبول های قرمز خون و جذب کلسیم کمک می کنند.

 

تا زمانی که بیماری خیلی پیشرفت نکند ، بسیاری از افراد علائم بیماری مزمن کلیه را نشان نمی دهند. راهی که می توانید بفهمید به بیماری کلیوی مبتلا هستید آزمایش خون و ادرار است.

 

دلایل بیماری مزمن کلیه


وقتی بیمار از نارسایی کلیه رنج می برد. بدن توانایی پاکسازی خون از سموم را از دست می دهد.

دیابت و فشار خون بالا دو دلیل شایع هستند. با این حال ، بیماری های دیگر نیز می توانند به کلیه ها آسیب برسانند ، مانند:

 

اختلالات خود ایمنی

ناهنجاری های مادرزادی کلیه

برخی از مواد شیمیایی سمی

سنگ کلیه و عفونت ها

داروهای خاصی مانند مسکن ها ، آنتی بیوتیک ها و درمان های سرطان

 

بیماری مزمن کلیه باعث تجمع مایعات و مواد زائد در بدن می شود. بنابراین ، بیشتر عملکردهای بدن را تحت تأثیر قرار می دهد.

 

بیماری مزمن کلیه / توسعه و درمان


بیماری مزمن کلیه با گذشت زمان به تدریج بدتر می شود. در حقیقت ، از دست دادن عملکرد می تواند آنقدر کند باشد که تا زمانی که کلیه ها تقریباً از کار نایستند ، هیچ علامتی ممکن است ظاهر نشود.

 

آخرین مرحله بیماری مزمن کلیه ، مرحله پایانی نامیده می شود. در این مرحله ، کلیه ها دیگر قادر به حذف مواد زائد و مایعات اضافی بدن نیستند. وقتی بیمار به این مرحله از بیماری می رسد ، باید به دنبال دیالیز یا پیوند کلیه باشد.

 

در بیشتر موارد ، دیالیز هنگامی استفاده می شود که 10-15٪ عملکرد کلیه باقی بماند. حتی افرادی که منتظر پیوند کلیه هستند ممکن است نیاز به دیالیز داشته باشند.


بیماران نارسایی کلیه برای جلوگیری از آسیب سیستمیک نیاز به دیالیز دارند.


اگرچه داروها نمی توانند بیماری کلیه را درمان کنند ، اما می توانند روند پیشرفت بیماری را کند کنند. اینها شامل داروهایی است که برای کاهش فشار خون ، کنترل قند خون و کاهش سطح کلسترول استفاده می شود.

 

به همین ترتیب ، رعایت دستورالعمل های غذایی ، مانند محدود کردن مصرف پروتئین ، به همان اندازه مهم است. با این حال ، باید کالری کافی مصرف کنید تا از کاهش وزن جلوگیری کنید.

 

به بیماران مزمن کلیه نیز توصیه می شود به واکسن های هپاتیت A ، هپاتیت B ، آنفلوانزا و ذات الریه توجه کنند.

 

آیا می توان از بیماری مزمن کلیه پیشگیری کرد؟


همانطور که در بالا اشاره کردیم ، دیابت و فشار خون بالا شایعترین دلایل بیماری مزمن کلیه هستند. بنابراین ، برای جلوگیری از بیماری کلیه باید این دو پارامتر کنترل شوند. زندگی سالم می تواند جلوی این دو عامل را بگیرد یا به حفظ سلامت آنها کمک کند.

 

با این حال ، می توانید برای سالم نگه داشتن کلیه های خود اقدامات سالم انجام دهید. توصیه هایی که در زیر به اشتراک می گذاریم می تواند به شما در کاهش خطر ابتلا به بیماری مزمن کلیه و حتی مشکلات مرتبط با آن کمک کند. برخی از این پیشنهادات عبارتند از:

 

رژیم کم چربی و نمک را دنبال کنید.

هر روز نیم ساعت ورزش کنید.

حداقل سالی یک بار آزمایش ادرار و خون انجام دهید. متخصصان پزشکی همچنین توصیه می کنند سطح مناسب گلوکز خون را کنترل کنید.

از استعمال سیگار خودداری کنید.

مصرف الکل خود را محدود کنید.

سعی کنید وزن مناسبی داشته باشید.

مصرف میوه ، سبزیجات و غلات کامل را افزایش دهید.


ارم بلاگ


آخرین مطالب این وبلاگوبلاگ تبلیغاتیساخت وبلاگ تبلیغاتی
شعر عاشقانهشعر و غزل - مثنوی- اشعار ناب فارسی - اشعار عاشقانه
ساخت وبلاگ
روانشناس ایرانی در لندنمینو ایرانی،روانشناس و مشاور ایرانی مقیم انگلستان-لندن